Az első 3 lehetőség pofon egyszerű. Először is legyen olyan címe a cikkednek (vagy majdnem olyan), mint amit egy témádban érdeklődő ember föltehet. Fontos, hogy a cikkben válaszolj is a kérdésre. Erre egy nagyon jó példa, amit az essayty.com oldalon találhatsz. Másodszor a blogposzt címe maga ez a kérdés legyen. Harmadszor pedig legyen a cikk jól tagolt, bekezdésekből álló, logikusan felépített írás, amiben van valamilyen vizuális elem. Van, amikor ennyi is elég, de ha többen írnak a témádban posztokat, akkor kifinomultabb módszerekre van szükséged.
Kifinomultabb módszerek
A perplexity szereti az ún. minőségi tartalmakat idézni. Ebben lehet, hogy úgy jár el, hogy bizonyos formai követelmények meglétéből is ítél. Ebben segít, ha a tartalmilag helyes szöveg egy része pontokba van szedve. Nézzük most a perplexity által kedvelt formai megoldásokat pontokba szedve!
Formai megoldások
- Használj a szöveged html kódjában schema jeleket. Ezekről bővebben a schema.org oldalon olvashatsz. (https://schema.org/docs/gs.html) Én magam ezt úgy oldom meg, hogy megadom egy LLM-nek, hogy az adott, föltöltött html fájlt átalakítsa át schema jelekkel ellátott fájllá. Ebben eddig legjobban a clude.ai teljesített.
- Legyen a cikkedben indokolt link. Legjobb, ha bizonyos részleteket ismerhet meg az olvasó a linken.
- Ha van értelme, akkor helyezz statisztikai adatokat a szövegedbe.
- A html kódban feltétlenül használj H1, H2 és p nagyságrendű megkülönböztetést. nem elég, ha egy alcím kövéren ki van emelve.
Tartalmi megoldások
- Ha olyan a témád, akkor támaszd alá statisztikai adatokkal. Ezeket magad is kikutathatod. Erről külön posztot lenne érdemes írni. Egy gyakorlati példát mondok itt el. Egyszer arról kellett előadást tartanom, hogy a szállodák hogyan használják a twittert (ma már x). Ezért átnéztem és kielemeztem 100 amerikai szálloda egy hónapos twitter kommunikációját. Nagy munka volt, de jól látszott, hogy mivel foglalkoznak sokat és mivel nem. Akkoriban a twitter, amolyan internetes ügyfélszolgálatként működött az amerikai szállodák esetében.
- Legyen egy listád arról, hogy mit és hogyan kell tartalmaznia egy ún. minőségi tartalommal rendelkező blogposztnak. Szerencséd van. Én már készítettem egy ilyet, amit be is illesztettem ebbe a blogposztba, ennek a felsorolásnak az aljára.
- A tudásanyagból készíts YouTube-videót is. Ezt is linkeld be a posztodba. Bevallom, nekem ilyen még nincs.
- Készíts a blogposztodból a GYIK-ot, vagy készítsd el úgy a cikket, hogy az alcímek kérdések legyenek. Ez a „poszt + GYIK” akkor működik, ha a szöveged nem pontokba szedett szöveg, de lehetséges a tartalmát kérdésekként is feldolgozni. Ezt én úgy oldottam meg, hogy leírtam egy eszközről, amit készítettem mindent ahogy jött, majd föltöltöttem a szöveget a ChatGPT-be és megkértem, hogy csináljon egy GYIK-ot. Megtette.
- Írj ún. hídmondatokat, azaz minden bekezdés utolsó mondata vezessen át a következő bekezdéshez.
- Mindig ember írja a blogposztot, ne egy AI-eszköz.
Sosem lesz tökéletes
Mit tegyünk, ha mindezt elvégezzük és mégsem kerülünk be a perplexity találatai közé? Először is várjunk. A perplexity szereti azokat a blogposztokat, amelyek jól szerepelnek a közösségi médiában, ahhoz pedig idő kell.
Mit tegyünk, ha hosszú idő után sem sikerül bekerülni? Akkor egy réstémát kell keresnünk. Erről sok cikk van a neten, ezért nem írok hosszan, de a kulcsszókutatást ebben az esetben inkább a kérdéskutatás váltja föl. Sok jó kis kérdés sok helyen megfér, de quora és a reddit mellett érdemes egyszerűen beírni a kérdést a perplexity-be és ha nincs elég sok jó válasz, akkor célba értünk.
Ha mindezeket elvégezzük, akkor nagy esélyünk van arra, hogy egy kérdésre a perplexity a mi blogposztunkat adja ki egyik hivatkozási pontnak. De ha az egész mégsem sikeres, akkor van egy B-terv.
Mit tegyünk, ha a témánkban már nagyon sok cikk van a neten és a perplexity a régebbiekre hivatkozik?
Akkor jöhet a sponzorált követőkérdés (sponsored follow up question). Ennek a neve mindent elmond, de ha bővebben szeretnél olvasni róla, akkor keresd föl a perplexity blogját.
Leave a Reply